- Mark as New
- Bookmark
- Subscribe
- Mute
- Subscribe to RSS Feed
- Permalink
- Report Inappropriate Content
03-02-2019 08:14 PM
Can anybody please explain how financials are calculated on a demand?
How to allocate certain amount to the demand
How ROI% is calculated?
How net present value is calculated etc? Please explain these calculations with example.
Solved! Go to Solution.
- Mark as New
- Bookmark
- Subscribe
- Mute
- Subscribe to RSS Feed
- Permalink
- Report Inappropriate Content
03-18-2019 11:33 PM
Hi Srini,
I took even distribution for cost plans in my earlier calculations, that is why it is slightly off from the system NPV. But now that I see your data, the calculation is matching perfectly. Here is how it is done.
FY19 License cost planned cost = 4285. FY20 License cost planned cost = 5714
FY19 Resource cost plan planned cost = 5760. FY20 Resource cost plan planned cost = 6240
Total FY19 Planned cost = 10045
Total FY20 Planned cost = 11954. After applying discount rate, FY20 planned cost = 11954/1.1 = 10867
Total Planned cost = 10045 + 10867 = 20912
FY19 Benefit cost = 8823
FY20 Benefit cost = 21176. After applying discount rate, FY20 benefit cost = 21176/1.1 = 19250
Total Benefit cost = 19251 + 8823 = 28073
NPV = 28073 - 20912 = 7161
Let me know if this helps.
- Mark as New
- Bookmark
- Subscribe
- Mute
- Subscribe to RSS Feed
- Permalink
- Report Inappropriate Content
03-18-2019 09:45 AM
My calculation is still not matching. I am adding all the details and excel sheet with all values. Can you try it with this example?
Cost Plan 1 : License Cost
Cost Plan 2 : Resource Cost
Benefit Plan
Calculation values on the system
- Mark as New
- Bookmark
- Subscribe
- Mute
- Subscribe to RSS Feed
- Permalink
- Report Inappropriate Content
03-18-2019 09:51 AM
My calculation is not matching. Attached sheet with all values, can you please try with these values to get the exact value?
Cost Plans 1: License Cost
Cost Plan 2: Resource Plan
Benefit Plan :
System calculated values;
- Mark as New
- Bookmark
- Subscribe
- Mute
- Subscribe to RSS Feed
- Permalink
- Report Inappropriate Content
03-18-2019 09:56 AM
Following the threat, my calculation is also not matching. It's very hard to understand NVP and IRR. I tried with same example.
- Mark as New
- Bookmark
- Subscribe
- Mute
- Subscribe to RSS Feed
- Permalink
- Report Inappropriate Content
03-18-2019 11:33 PM
Hi Srini,
I took even distribution for cost plans in my earlier calculations, that is why it is slightly off from the system NPV. But now that I see your data, the calculation is matching perfectly. Here is how it is done.
FY19 License cost planned cost = 4285. FY20 License cost planned cost = 5714
FY19 Resource cost plan planned cost = 5760. FY20 Resource cost plan planned cost = 6240
Total FY19 Planned cost = 10045
Total FY20 Planned cost = 11954. After applying discount rate, FY20 planned cost = 11954/1.1 = 10867
Total Planned cost = 10045 + 10867 = 20912
FY19 Benefit cost = 8823
FY20 Benefit cost = 21176. After applying discount rate, FY20 benefit cost = 21176/1.1 = 19250
Total Benefit cost = 19251 + 8823 = 28073
NPV = 28073 - 20912 = 7161
Let me know if this helps.
- Mark as New
- Bookmark
- Subscribe
- Mute
- Subscribe to RSS Feed
- Permalink
- Report Inappropriate Content
03-19-2019 12:49 PM
Thanks Sandeep that explains everything. I will create a new thread to understand the IRR for same example 🙂
Edit;
Created a new thread to understand the IRR calculation. Please pitch in that thread also to complete the calculation part.
https://community.servicenow.com/community?id=community_question&sys_id=fc882ce5db947f84d58ea345ca961950
Thank you so much for helping me to understand this calculations. You are champ.